PPPC032LFBN-RC
PPPC032LFBN-RC
PPPC032LFBN-RC
DigiKey Part Number
S7106-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PPPC032LFBN-RC
Description
CONN HDR 6POS 0.1 GOLD PCB
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6 Position Header Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PPPC032LFBN-RC Models
Category
Contact Finish - Mating
Mfr
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Packaging
Tray
Insulation Color
Black
Part Status
Active
Insulation Height
0.335" (8.51mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.126" (3.20mm)
Contact Type
Female Socket
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Style
Board to Board
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
Contact Finish - Post
Gold
Number of Positions Loaded
All
Current Rating (Amps)
3A
Pitch - Mating
Voltage Rating
250V
Number of Rows
2
Insulation Material
Polyester
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)