PRPC039SFAN-RC
DigiKey Part Number
S1211EC-39-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PRPC039SFAN-RC
Description
CONN HEADER VERT 39POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 39 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PRPC039SFAN-RC Models
Category
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Mfr
Overall Contact Length
0.537" (13.63mm)
Insulation Height
0.098" (2.50mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A per Contact
Contact Length - Mating
0.318" (8.08mm)
Additional Resources
Value Added Item
Alternate Length
CONN HEADER VERT 40POS 2.54MM
In-Stock: 2683
CONN HEADER VERT 38POS 2.54MM
In-Stock: 0
CONN HEADER VERT 37POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 35POS 2.54MM