RL1632R-R150-F | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RL1632R-R150-F |
Description | RES 0.15 OHM 1% 1/2W 1206 |
Manufacturer Standard Lead Time | 22 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 150 mOhms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Current Sense Thin Film |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | RL1632R-R150-F Models |
Category | Features Current Sense |
Mfr | Temperature Coefficient 0/ +100ppm/°C |
Series | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Package / Case 1206 (3216 Metric) |
Part Status Active | Supplier Device Package |
Resistance | Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) |
Tolerance | Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm) |