35LJNAUS
DigiKey Part Number
SC1483-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
35LJNAUS
Description
CONN JACK STEREO 3.5MM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone Phone Jack Stereo (3 Conductor, TRS) Connector Solder Eyelet(s)
Category
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Mfr
Termination
Solder Eyelet(s)
Series
Shielding
Unshielded
Packaging
Bulk
Contact Material - Plating
Gold
Part Status
Active
Body Material
Copper Alloy
Connector Type
Phone Jack
Body Color
Silver
Gender
Female
Housing Material
Copper Alloy
Signal Lines
Stereo (3 Conductor, TRS)
Contact Material
Beryllium Copper
Industry Recognized Mating Diameter
Cable Opening
0.175" (4.44mm)
Actual Diameter
0.141" (3.57mm)