35RAPC5CHWNSN
DigiKey Part Number
137-35RAPC5CHWNSN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
35RAPC5CHWNSN
Description
3.5MM RAPC JACK, WIDE BODY, TRRS
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone Phone Jack Stereo (4 Conductor, TRRS) Connector Solder
Category
Internal Switch(s)
Does Not Contain Switch
Mfr
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Series
Termination
Solder
Packaging
Tray
Active
Features
Board Guide
Connector Type
Phone Jack
Mating Length/Depth
0.551" (14.00mm)
Contact Material - Plating
Tin
Signal Lines
Stereo (4 Conductor, TRRS)
Body Color
Black
Industry Recognized Mating Diameter
Housing Material
Thermoplastic
Actual Diameter
0.142" (3.60mm)