35RASMT6CHNTRX
DigiKey Part Number
137-35RASMT6CHNTRXTR-ND - Tape & Reel (TR)
137-35RASMT6CHNTRXCT-ND - Cut Tape (CT)
137-35RASMT6CHNTRXDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
35RASMT6CHNTRX
Description
3.5MM SMT JACK, NARROW BODY, TRR
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone Phone Jack Stereo (4 Conductor, TRRS) Connector Solder
Category
Internal Switch(s)
Single Switch
Mfr
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Series
Termination
Solder
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Shielding
Unshielded
Part Status
Active
Features
Board Guide
Connector Type
Phone Jack
Mating Length/Depth
0.551" (14.00mm)
Gender
Female
Contact Material - Plating
Gold
Signal Lines
Stereo (4 Conductor, TRRS)
Body Color
Black
Industry Recognized Mating Diameter
Housing Material
Thermoplastic
Actual Diameter
0.142" (3.60mm)