HFZ 1608PF-601T20
DigiKey Part Number
4816-HFZ1608PF-601T20TR-ND - Tape & Reel (TR)
4816-HFZ1608PF-601T20CT-ND - Cut Tape (CT)
4816-HFZ1608PF-601T20DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HFZ 1608PF-601T20
Description
FERRITE BEAD 600 OHM 0603 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
600 Ohms @ 100 MHz 1 Power Line Ferrite Bead 0603 (1608 Metric) 2A 95mOhm
Category
Current Rating (Max)
2A
Manufacturer
TAI-TECH Advanced Electronics Co., Ltd.
DC Resistance (DCR) (Max)
95mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Mounting Type
Surface Mount
Filter Type
Power Line
Height (Max)
0.037" (0.95mm)
Number of Lines
1
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Impedance @ Frequency
600 Ohms @ 100 MHz