FBMH3216HM501NT
DigiKey Part Number
587-1752-2-ND - Tape & Reel (TR)
587-1752-1-ND - Cut Tape (CT)
587-1752-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FBMH3216HM501NT
Description
FERRITE BEAD 500 OHM 1206 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
500 Ohms @ 100 MHz 1 Power Line Ferrite Bead 1206 (3216 Metric) 2A 70mOhm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FBMH3216HM501NT Models
Category
Current Rating (Max)
2A
Manufacturer
Taiyo Yuden
DC Resistance (DCR) (Max)
70mOhm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Filter Type
Power Line
Height (Max)
0.071" (1.80mm)
Number of Lines
1
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Impedance @ Frequency
500 Ohms @ 100 MHz