CUS150M-24/U
DigiKey Part Number
285-CUS150M-24/U-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CUS150M-24/U
Description
AC/DC CONVERTER 24V 150W
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 24V 85 ~ 264 VAC Input
EDA/CAD Models
CUS150M-24/U Models
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Box
Efficiency
94%
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C (With Derating)
Type
Open Frame
Features
Standby Output, Universal Input
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.57" L x 2.52" W x 1.52" H (116.0mm x 64.0mm x 38.5mm)
Voltage - Output 1
24V
Base Product Number
Current - Output 1
6.25 A