CUS200M-36/A
DigiKey Part Number
285-CUS200M-36/A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CUS200M-36/A
Description
AC/DC CONVERTER 36V 200W
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 36V 85 ~ 265 VAC Input
EDA/CAD Models
CUS200M-36/A Models
Category
Applications
ITE (Commercial), Medical
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
94%
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Standby Output, Universal Input
Type
Enclosed
Size / Dimension
5.50" L x 3.54" W x 1.69" H (139.7mm x 90.0mm x 43.0mm)
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Approval Agency
CE
Voltage - Output 1
36V
Standard Number
60601-1; 60950-1; 62368-1
Current - Output 1
5.5 A