DT150PW120D
DigiKey Part Number
285-2466-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DT150PW120D
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 140W
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12V 140 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
Power (Watts)
140 W
Manufacturer
TDK-Lambda
Applications
ITE (Commercial)
Series
Efficiency
Level VI
Packaging
Bulk
Operating Temperature
0°C ~ 60°C
Part Status
Active
Output Connector
Power DIN, 4 Pin
Region Utilized
International
Cord Length
41.34" (1.05m)
Form
Desktop (Class I)
Input Connector
IEC 320-C14
Input Type
Cord (Sold Separately)
Size / Dimension
6.70" L x 3.35" W x 1.73" H (170.0mm x 85.0mm x 44.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Weight
1.8 lbs (816.5 g)
Voltage - Output
12V
Base Product Number
Current - Output (Max)
11.67A