B72207S0170K101
DigiKey Part Number
495-3765-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72207S0170K101
Description
VARISTOR 27V 250A DISC 7MM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
27 V 250 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B72207S0170K101 Models
Category
Varistor Voltage (Max)
29.7 V
Manufacturer
TDK
Current - Surge
250 A
Series
Energy
1.1J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
1900 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
17 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
22 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
24.3 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Typ)
27 V