FA20X7S1H106KRU00
DigiKey Part Number
445-181121-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FA20X7S1H106KRU00
Description
CAP CER 10UF 50V X7S RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7S Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FA20X7S1H106KRU00 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Packaging
Bulk
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Radial
Capacitance
Size / Dimension
0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)