MMZ1608B301CTAH0
DigiKey Part Number
445-MMZ1608B301CTAH0TR-ND - Tape & Reel (TR)
445-MMZ1608B301CTAH0CT-ND - Cut Tape (CT)
445-MMZ1608B301CTAH0DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MMZ1608B301CTAH0
Description
FERRITE BEAD 300 OHM 0603 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
300 Ohms @ 100 MHz 1 Signal Line Ferrite Bead 0603 (1608 Metric) 500mA 250mOhm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MMZ1608B301CTAH0 Models
Category
Current Rating (Max)
500mA
Manufacturer
TDK
DC Resistance (DCR) (Max)
250mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Filter Type
Signal Line
Height (Max)
0.030" (0.75mm)
Number of Lines
1
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Impedance @ Frequency
300 Ohms @ 100 MHz