TFM160808ALC-R47MTAA
DigiKey Part Number
445-174891-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-174891-1-ND - Cut Tape (CT)
445-174891-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TFM160808ALC-R47MTAA
Description
FIXED IND 470NH 2.6A 62 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 nH Shielded Thin Film Inductor 2.6 A 62mOhm Max 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TFM160808ALC-R47MTAA Models
Category
Current - Saturation (Isat)
2.7A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
62mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Type
Thin Film
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)