HSC1503K3J
DigiKey Part Number
A138908-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HSC1503K3J
Description
RES CHAS MNT 3.3K OHM 5% 150W
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.3 kOhms ±5% 150W Wirewound Chassis Mount Resistor
Category
Temperature Coefficient
±30ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Series
Coating, Housing Type
Aluminum
Packaging
Tray
Mounting Feature
Flanges
Part Status
Active
Size / Dimension
3.858" L x 1.870" W (98.00mm x 47.50mm)
Resistance
3.3 kOhms
Height - Seated (Max)
1.024" (26.00mm)
Tolerance
±5%
Lead Style
Solder Lugs
Power (Watts)
150W