YR1B110RCC | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 1712-YR1B110RCCCT-ND - Cut Tape (CT) 1712-YR1B110RCCTB-ND - Tape & Box (TB) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | YR1B110RCC |
Description | RES 110 OHM 0.1% 1/4W AXIAL |
Manufacturer Standard Lead Time | 17 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 110 Ohms ±0.1% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Metal Film |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | YR1B110RCC Models |
Category | Composition |
Mfr | Temperature Coefficient ±15ppm/°C |
Series | Operating Temperature -65°C ~ 155°C |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Package / Case |
Part Status Active | Supplier Device Package Axial |
Resistance | Size / Dimension 0.091" Dia x 0.248" L (2.30mm x 6.30mm) |