W51-A161A1-15
W51-A161A1-15
Circuit Breaker Basics - Another Teaching Moment
W51-A161A1-15
DigiKey Part Number
PB1366-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
W51-A161A1-15
Description
CIR BRKR THRM 15A 125VAC 50VDC
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Circuit Breaker Thermal 15A 125 V AC 50 V DC Rocker Panel Mount
Category
Current Rating (Amps)
15A
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Voltage Rating - AC
125 V
Series
Voltage Rating - DC
50 V
Packaging
Tray
Actuator Type
Rocker
Part Status
Active
Number of Poles
1
Mounting Type
Panel Mount
Base Product Number
Breaker Type
Thermal
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 537
Check for Additional Incoming Stock
Tray
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
CIR BRKR THRM 15A 250VAC 50VDC