FGL0.75BK100
DigiKey Part Number
1030-FGL0.75BK100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGL0.75BK100
Description
EXPAND SLEEVING 3/4" X 100' BLK
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Sleeve X 100' (30.48m) Black
Category
Color
Black
Manufacturer
Techflex
Length
100' (30.48m)
Series
Wall Thickness
0.010" (0.25mm)
Packaging
Spool
Operating Temperature
-70°C ~ 650°C
Part Status
Active
Heat Protection
Heat Resistant
Type
Sleeve
Abrasion Protection
Abrasion and Cut Resistant, Fray Resistant
Type Attributes
Expandable
Features
Clean Cut, Solvent Resistant
Diameter - Inside, Non-Expanded
0.750" (19.05mm)
Material Flammability Rating
UL VW-1
Diameter - Inside, Expanded
0.786" (19.96mm)