FGN0.50BK200
DigiKey Part Number
1030-FGN0.50BK200-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGN0.50BK200
Description
EXPAND SLEEVE 1/2" X 200' BLACK
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Sleeve X 200' (60.96m) Black
Category
Color
Black
Manufacturer
Techflex
Length
200' (60.96m)
Series
Wall Thickness
0.046" (1.17mm)
Packaging
Spool
Operating Temperature
-70°C ~ 650°C
Part Status
Active
Heat Protection
Heat Resistant
Type
Sleeve
Abrasion Protection
Abrasion and Cut Resistant
Type Attributes
Expandable
Liquid Protection
Gasoline Resistant
Diameter - Inside, Non-Expanded
0.500" (12.70mm)
Features
Chemical Resistant, Clean Cut, Vibration Resistant
Diameter - Inside, Expanded
0.750" (19.05mm)