TFN0.50NT100
DigiKey Part Number
1030-TFN0.50NT100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TFN0.50NT100
Description
EXPAND SLEEVING 1/2" X 100' NAT
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Sleeve X 100' (30.48m) Natural
Category
Color
Natural
Manufacturer
Techflex
Length
100' (30.48m)
Series
Wall Thickness
0.040" (1.02mm)
Packaging
Spool
Operating Temperature
-70°C ~ 280°C
Part Status
Active
Heat Protection
Flame Resistant, Heat Resistant
Type
Sleeve
Abrasion Protection
Abrasion and Cut Resistant
Type Attributes
Expandable
Liquid Protection
Gasoline Resistant
Diameter - Inside, Non-Expanded
0.500" (12.70mm)
Features
Chemical Resistant, Clean Cut
Diameter - Inside, Expanded
0.875" (22.22mm)