LM2940IMP-12/NOPB
DigiKey Part Number
LM2940IMP-12/NOPBTR-ND - Tape & Reel (TR)
LM2940IMP-12/NOPBCT-ND - Cut Tape (CT)
LM2940IMP-12/NOPBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM2940IMP-12/NOPB
Description
IC REG LINEAR 12V 1A SOT-223-4
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A SOT-223-4
EDA/CAD Models
LM2940IMP-12/NOPB Models
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Supply (Max)
15 mA
Part Status
Active
PSRR
66dB (120Hz)
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
26V
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Voltage - Output (Min/Fixed)
12V
Supplier Device Package
SOT-223-4
Voltage Dropout (Max)
1V @ 1A