LM78L12ACZ/LFT3 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | LM78L12ACZ/LFT3 |
Description | IC REG LINEAR 12V 100MA TO92-3 |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA TO-92-3 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | LM78L12ACZ/LFT3 Models |
Category | Current - Output |
Mfr | Current - Quiescent (Iq) 3 mA |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | PSRR 54dB (120Hz) |
Part Status Active | Protection Features Over Temperature, Short Circuit |
Output Configuration | Operating Temperature 0°C ~ 125°C |
Output Type | Mounting Type Through Hole |
Number of Regulators 1 | Package / Case TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) |
Voltage - Input (Max) 35V | Supplier Device Package TO-92-3 |
Voltage - Output (Min/Fixed) 12V | Base Product Number |