LP2950CZ-3.3/LFT3
DigiKey Part Number
296-LP2950CZ-3.3/LFT3CT-ND - Cut Tape (CT)
296-LP2950CZ-3.3/LFT3TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LP2950CZ-3.3/LFT3
Description
IC REG LINEAR 3.3V 100MA TO92-3
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA TO-92-3
EDA/CAD Models
LP2950CZ-3.3/LFT3 Models
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Current - Supply (Max)
14 mA
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Output Type
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Voltage - Input (Max)
30V
Supplier Device Package
TO-92-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.6V @ 100mA