OPA180IDBVT
DigiKey Part Number
296-OPA180IDBVTTR-ND - Tape & Reel (TR)
296-OPA180IDBVTCT-ND - Cut Tape (CT)
296-OPA180IDBVTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OPA180IDBVT
Description
IC OPAMP ZER-DRIFT 1CIRC SOT23-5
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zero-Drift Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail SOT-23-5
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OPA180IDBVT Models
Category
Voltage - Input Offset
15 µV
Mfr
Current - Supply
450µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Output / Channel
18 mA
Part Status
Active
Voltage - Supply Span (Min)
4.5 V
Amplifier Type
Voltage - Supply Span (Max)
36 V
Number of Circuits
1
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Output Type
Rail-to-Rail
Mounting Type
Surface Mount
Slew Rate
0.8V/µs
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Gain Bandwidth Product
2 MHz