REG102NA-5/250G4 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Texas Instruments
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Texas Instruments
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 665
Microchip Technology
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 250mA SOT-23-5
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
REG102NA-5/250G4
DigiKey Part Number
REG102NA-5/250G4-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
REG102NA-5/250G4
Description
IC REG LINEAR 5V 250MA SOT23-5
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
REG102NA-5/250G4 Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
500 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
800 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
PSRR
65dB (120Hz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
10V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Output (Min/Fixed)
5V
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage Dropout (Max)
0.27V @ 250mA