TL4050B10QDBZT
DigiKey Part Number
296-TL4050B10QDBZTTR-ND - Tape & Reel (TR)
296-TL4050B10QDBZTCT-ND - Cut Tape (CT)
296-TL4050B10QDBZTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TL4050B10QDBZT
Description
IC VREF SHUNT 0.2% SOT23-3
Detailed Description
Shunt Voltage Reference IC Fixed 10V V ±0.2% 15 mA SOT-23-3
EDA/CAD Models
TL4050B10QDBZT Models
Category
Temperature Coefficient
50ppm/°C
Manufacturer
Texas Instruments
Noise - 10Hz to 10kHz
150µVrms
Current - Cathode
110 µA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Voltage - Output (Min/Fixed)
10V
Current - Output
15 mA
Base Product Number
Tolerance
±0.2%