TL750M05CKVURG3 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | TL750M05CKVURG3 |
Description | IC REG LINEAR 5V 750MA TO252-3 |
Manufacturer Standard Lead Time | 6 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 750mA TO-252-3 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | TL750M05CKVURG3 Models |
Category | Voltage Dropout (Max) 0.6V @ 750mA |
Mfr | Current - Output |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | PSRR 55dB (120Hz) |
Output Configuration | Operating Temperature 0°C ~ 125°C |
Output Type | Mounting Type Surface Mount |
Number of Regulators 1 | Package / Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63 |
Voltage - Input (Max) 26V | Supplier Device Package TO-252-3 |
Voltage - Output (Min/Fixed) 5V | Base Product Number |