TLV4170IDR
DigiKey Part Number
296-46648-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-46648-1-ND - Cut Tape (CT)
296-46648-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TLV4170IDR
Description
IC OPAMP GP 4 CIRCUIT 14SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Standard (General Purpose) Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-SOIC
EDA/CAD Models
TLV4170IDR Models
Category
Voltage - Input Offset
500 µV
Mfr
Current - Supply
125µA (x4 Channels)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Output / Channel
17 mA
Part Status
Active
Voltage - Supply Span (Min)
2.7 V
Amplifier Type
Voltage - Supply Span (Max)
36 V
Number of Circuits
4
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Output Type
Rail-to-Rail
Mounting Type
Surface Mount
Slew Rate
0.4V/µs
Package / Case
14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Gain Bandwidth Product
1.2 MHz