TPS73150MDBVREP
DigiKey Part Number
296-22490-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-22490-1-ND - Cut Tape (CT)
296-22490-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPS73150MDBVREP
Description
IC REG LINEAR 5V 150MA SOT23-5
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-23-5
EDA/CAD Models
TPS73150MDBVREP Models
Current - Supply (Max)
750 µA
PSRR
58dB ~ 37dB (100Hz ~ 10kHz)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)
5V
Voltage Dropout (Max)
0.1V @ 150mA