TPW3R70APL,L1Q
DigiKey Part Number
264-TPW3R70APLL1QTR-ND - Tape & Reel (TR)
264-TPW3R70APLL1QCT-ND - Cut Tape (CT)
264-TPW3R70APLL1QDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPW3R70APL,L1Q
Description
PB-F POWER MOSFET TRANSISTOR DSO
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 90A (Tc) 960mW (Ta), 170W (Tc) Surface Mount 8-DSOP Advance
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
3.7mOhm @ 45A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 1mA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
67 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
6300 pF @ 50 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
960mW (Ta), 170W (Tc)
Technology
Operating Temperature
175°C
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
8-DSOP Advance
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V