SIL-1A12H
DigiKey Part Number
3008-SIL-1A12H-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIL-1A12H
Description
3KV/2.5A HIGH VOLTAGE REED RELAY
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Reed Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Through Hole
Category
Coil Current
24 mA
Manufacturer
Toward Technologies, Inc.
Coil Type
Non Latching
Series
Termination Style
PC Pin
Packaging
Tube
Must Operate Voltage
9 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
1.2 VDC
Mounting Type
Through Hole
Operate Time
1 ms
Coil Voltage
12VDC
Release Time
0.25 ms
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
1 A
Coil Resistance
500 Ohms
Switching Voltage
1000VDC - Max