VPL24-210
DigiKey Part Number
237-1650-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VPL24-210
Description
PWR XFMR LAMINATED 5.0VA CHAS MT
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Laminated Core 5.0VA Power Transformer 115V, 230V Primary 24V Secondary 210mA Chassis Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VPL24-210 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Secondary Winding(s)
Dual
Manufacturer
Triad Magnetics
Center Tap
No
Series
Power - Max
5.0VA
Packaging
Box
Mounting Type
Chassis Mount
Part Status
Active
Termination Style
Wire Leads
Type
Laminated Core
Size / Dimension
36.52mm L x 60.33mm W
Voltage - Primary
115V, 230V
Height - Seated (Max)
36.52mm
Voltage - Secondary (Full Load)
24V
Voltage - Isolation
3500Vrms
Current - Output (Max)
210mA