84WR20KLFTR
DigiKey Part Number
987-1808-2-ND - Tape & Reel (TR)
987-1808-1-ND - Cut Tape (CT)
987-1808-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
84WR20KLFTR
Description
TRIMMER 20K OHM 0.25W SMD TOP
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 kOhms 0.25W, 1/4W Surface Mount Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 12.0 Turn Top Adjustment
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
84WR20KLFTR Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Manufacturer
TT Electronics/BI
Number of Turns
12.0
Series
Adjustment Type
Top Adjustment
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Resistance
20 kOhms
Termination Style
Surface Mount
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.250" x 0.170" Face (6.35mm x 4.32mm)
Tolerance
±10%