MAL214831222E3 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MAL214831222E3 |
Description | CAP ALUM 2200UF 20% 50V RADIAL |
Manufacturer Standard Lead Time | 9 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 2200 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
Category | Polarization Polar |
Mfr | Applications |
Series | Ripple Current @ Low Frequency 1.52 A @ 100 Hz |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Impedance 39 mOhms |
Part Status Active | Lead Spacing 0.295" (7.50mm) |
Capacitance | Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm) |
Tolerance ±20% | Height - Seated (Max) 1.319" (33.50mm) |
Voltage - Rated 50 V | Mounting Type |
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C | Package / Case Radial, Can |
Operating Temperature -40°C ~ 105°C |