RCG060320K0FKEA
DigiKey Part Number
541-1786-2-ND - Tape & Reel (TR)
541-1786-1-ND - Cut Tape (CT)
541-1786-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCG060320K0FKEA
Description
RES 20K OHM 1% 1/10W 0603
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 kOhms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Thick Film
EDA/CAD Models
RCG060320K0FKEA Models
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Series
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension
0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)