BZX55C5V6-TAP
DigiKey Part Number
BZX55C5V6-TAPGICT-ND - Cut Tape (CT)
BZX55C5V6-TAPGITB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX55C5V6-TAP
Description
DIODE ZENER 5.6V 500MW DO204AH
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 5.6 V 500 mW ±5% Through Hole DO-204AH (DO-35)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BZX55C5V6-TAP Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 1 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 200 mA
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Mounting Type
Through Hole
Tolerance
±5%
Package / Case
Power - Max
500 mW
Supplier Device Package
DO-204AH (DO-35)
Impedance (Max) (Zzt)
25 Ohms