GSD2004WS-G3-08 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
Diode 240 V 250mA Surface Mount SOD-323
GSD2004WS-G3-08
DigiKey Part Number
GSD2004WS-G3-08-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GSD2004WS-G3-08
Description
DIODE STANDARD 240V 225MA SOD323
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 240 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Vr, F
5pF @ 0V, 1MHz
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
240 V
Supplier Device Package
SOD-323
Current - Average Rectified (Io)
250mA
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 100 mA
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)