S12CMHM3/I | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | S12CMHM3/I |
Description | RECTIFIER, 12A, 1000V, STANDARD |
Manufacturer Standard Lead Time | 20 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Diode 1000 V 2A Surface Mount DO-214AB (SMC) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Reverse Recovery Time (trr) 5 µs |
Mfr | Current - Reverse Leakage @ Vr 10 µA @ 1000 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Capacitance @ Vr, F 79pF @ 4V, 1MHz |
Part Status Active | Grade Automotive |
Technology | Qualification AEC-Q101 |
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1000 V | Mounting Type |
Current - Average Rectified (Io) 2A | Package / Case |
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.1 V @ 12 A | Supplier Device Package DO-214AB (SMC) |
Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C |