SE20DLG-M3/I
DigiKey Part Number
112-SE20DLG-M3/ITR-ND - Tape & Reel (TR)
112-SE20DLG-M3/ICT-ND - Cut Tape (CT)
112-SE20DLG-M3/IDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SE20DLG-M3/I
Description
DIODE STANDARD 400V 3.9A TO263AC
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 400 V 3.9A Surface Mount TO-263AC (SMPD)
Category
Reverse Recovery Time (trr)
330 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 400 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
160pF @ 4V, 1MHz
Part Status
Active
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
400 V
Mounting Type
Current - Average Rectified (Io)
3.9A
Package / Case
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 20 A
Supplier Device Package
TO-263AC (SMPD)
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C