TZX24B-TAP
DigiKey Part Number
112-TZX24B-TAPCT-ND - Cut Tape (CT)
112-TZX24B-TAPTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TZX24B-TAP
Description
DIODE ZENER 24V 500MW DO204AH
Detailed Description
Zener Diode 24 V 500 mW Through Hole DO-204AH (DO-35)
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 200 mA
Mfr
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Power - Max
500 mW
Impedance (Max) (Zzt)
70 Ohms
Base Product Number
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 19 V