M64Y101KB40
M64Y101KB40
M64Y101KB40
DigiKey Part Number
693-M64Y101KB40-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M64Y101KB40
Description
TRIMMER 100 OHM 0.5W PC PIN TOP
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 Ohms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 21.0 Turn Top Adjustment
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Manufacturer
Vishay Spectrol
Number of Turns
21.0
Series
Adjustment Type
Top Adjustment
Packaging
Box
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Resistance
100 Ohms
Termination Style
PC Pins
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Rectangular - 0.382" x 0.197" Face (9.70mm x 5.00mm)
Tolerance
±10%