1090QC5-28V
DigiKey Part Number
1090QC5-28V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1090QC5-28V
Description
INCAN PNL IND GREEN QUICK CON
Customer Reference
Detailed Description
Incandescent Panel Indicator Green 28V Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1090QC5-28V Models
Category
Lens Color
Green
Manufacturer
Visual Communications Company - VCC
Voltage
28V
Series
Panel Cutout Shape
Round
Packaging
Bulk
Panel Cutout Dimensions
0.50" (12.70mm)
Part Status
Not For New Designs
Lens Style
Round with Domed Top
Type
Incandescent
Termination Style
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)