PI-TH12-0541-RK
DigiKey Part Number
28-PI-TH12-0541-RK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PI-TH12-0541-RK
Description
PIEZO IND TH 12MM 5V 4.1KHZ RD
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buzzers Indicator, Internally Driven Piezo 5 V 5mA 4.1kHz 80dB @ 5V, 10cm Through Hole PC Pins
Category
Operating Mode
Single Tone
Manufacturer
Visual Communications Company - VCC
Sound Pressure Level (SPL)
80dB @ 5V, 10cm
Series
Current - Supply
5mA
Packaging
Box
Port Location
Top
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 100°C
Driver Circuitry
Indicator, Internally Driven
Ratings
Medical
Input Type
DC
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Rated
5 V
Termination
PC Pins
Voltage Range
3 ~ 5V
Size / Dimension
0.472" Dia (12.00mm)
Frequency
4.1kHz
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)