PT-PM30-0530-RK
DigiKey Part Number
28-PT-PM30-0530-RK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PT-PM30-0530-RK
Description
PIEZO TRANSDUCER PM 30MM 5V 3.0K
Detailed Description
Buzzers Transducer, Externally Driven Piezo 5 V 1.5mA 3kHz 90dB @ 5V, 10cm Panel Mount, Flange Wire Leads
Sound Pressure Level (SPL)
90dB @ 5V, 10cm
Series
Current - Supply
1.5mA
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Voltage - Rated
5 V
Voltage Range
30V
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Frequency
3kHz
Height - Seated (Max)
0.409" (10.40mm)