PT-TH24-0530-RK
DigiKey Part Number
28-PT-TH24-0530-RK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PT-TH24-0530-RK
Description
PIEZO TRANSDUCER TH 24MM 5V 3.0K
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buzzers Transducer, Externally Driven Piezo 5 V 5mA 3kHz 90dB @ 5V, 10cm Through Hole PC Pins
Category
Operating Mode
Single Tone
Manufacturer
Visual Communications Company - VCC
Sound Pressure Level (SPL)
90dB @ 5V, 10cm
Series
Current - Supply
5mA
Packaging
Box
Port Location
Top
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 90°C
Driver Circuitry
Transducer, Externally Driven
Ratings
Medical
Input Type
Zero-Peak Signal
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Rated
5 V
Termination
PC Pins
Voltage Range
30V
Size / Dimension
0.945" Dia (24.00mm)
Frequency
3kHz
Height - Seated (Max)
0.382" (9.70mm)