MT20E-4805SI-W
DigiKey Part Number
62-1150-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MT20E-4805SI-W
Description
DC DC CONVERTER 5V 20W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 4A 18V - 75V Input
Category
Current - Output (Max)
4A
Mfr
Power (Watts)
20 W
Series
Voltage - Isolation
1.6 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 66°C
Efficiency
88%
Voltage - Input (Min)
18V
Voltage - Input (Max)
75V
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)