VHV12-470S06P
DigiKey Part Number
62-1162-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VHV12-470S06P
Description
2W 10V INPUT HIGH VOLTAGE DC/DC
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
High Voltage - Non-Isolated Module DC DC Converter 1 Output 470V 5.6mA 10.8V - 13.2V Input
Category
Current - Output (Max)
5.6mA
Mfr
Power (Watts)
2 W
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tray
Features
Remote On/Off, OCP
Part Status
Active
Operating Temperature
-10°C ~ 60°C
Type
High Voltage - Non-Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
7-SIP Module
Voltage - Input (Min)
10.8V
Size / Dimension
4.33" L x 0.47" W x 0.78" H (110.0mm x 12.0mm x 19.8mm)
Voltage - Input (Max)
13.2V