VSA24-3.3S1R2
DigiKey Part Number
62-1153-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VSA24-3.3S1R2
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 4W
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 1.2A 9V - 36V Input
Category
Current - Output (Max)
1.2A
Mfr
Power (Watts)
4 W
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tray
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Part Status
Active
Efficiency
82%
Type
Non-Isolated PoL Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
5-SIP Module
Voltage - Input (Min)
9V
Size / Dimension
1.00" L x 0.28" W x 0.94" H (25.4mm x 7.0mm x 24.0mm)
Voltage - Input (Max)
36V