VSI-3.3S2R0FMA
DigiKey Part Number
62-1155-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VSI-3.3S2R0FMA
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 6.5W
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 2A 4.75V - 13.6V Input
Category
Power (Watts)
6.5 W
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Remote On/Off
Packaging
Tray
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C
Part Status
Active
Efficiency
92%
Type
Non-Isolated PoL Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
7-DIP Module
Voltage - Input (Min)
4.75V
Size / Dimension
0.80" L x 0.85" W x 0.33" H (20.2mm x 21.5mm x 8.5mm)
Voltage - Input (Max)
13.6V
Control Features
Enable, Active High
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
2A